Najnowsze wpisy blogowe

Relacja z Balonowych Warsztatów Fotograficznych 2022

Relacja z Balonowych Warsztatów Fotograficznych 2022

Artykuł opublikowany 28.07.2022


W zeszłym tygodniu mieliśmy wyjątkową okazję wzięcia udziału w kolejnej edycji Balonowych Warsztatów Fotograficznych, które odbyły się w hotelu Fajkier Wellness & Spa, położonym w niezwykle malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 lipca 2022 w okolicach gminy Janów-Olsztyn, podczas mistrzostw Balonowego Pucharu Polski – uczestnicy warsztatów mieli niecodzienną możliwość sfotografowania przygotowań do lotu, a także pięknych krajobrazów, wypełnionych po horyzont zawieszonymi w przestrzeni, kolorowymi statkami powietrznymi. Podczas wydarzenia przewidziano dla nich także warsztaty fotograficzne, prowadzone przez ambasadorów różnych marek fotograficznych.

Wydarzenie to już po raz kolejny zagościło w kalendarzu Jurassic Photo Team – grupy pasjonatów video i fotografii, która organizuje także między innymi Jurajski Festiwal Fotograficzny. Udział w nim wzięli fotografowie o zróżnicowanym stopniu zaawansowania – spotkać tam można było zarówno profesjonalistów aktywnie działających w branży, jak i początkujących pasjonatów, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z fotografią. Tak jak podczas wielu innych wydarzeń, nie mogło zabraknąć również nas - znaleźliśmy się wśród wystawców na zaproszenie firmy Next77, by móc zaprezentować uczestnikom sprzęt oświetleniowy Quadralite, obiektywy Irix i Tokina oraz filtry HOYA i Cokin, a także umożliwić im wypróbowanie go w nadchodzących dniach.

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022

Dzień 1 – czwartek

Uczestników warsztatów przywitano o godzinie 16:30 – oficjalne rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce w hotelowej sali zamkowej, gdzie pokrótce omówiono plan działania na najbliższe dni oraz zamysł całego przedsięwzięcia. Po krótkim wstępie ze strony organizatorów, przyszedł czas na zapoznanie się z ofertą wystawców – nasz zespół zaprezentował na stoisku kilka nowości od marki Quadralite, a także umożliwił uczestnikom wypożyczenie obiektywów Irix oraz Tokina.

Następnym punktem na liście z harmonogramem imprezy była prelekcja o fotografii sportowej, poprowadzona przez Tomasza Markowskiego. Po niej natomiast przyszedł czas na warsztaty z retuszu i obróbki zdjęć – uczestnikom przekazano kompleksową wiedzę o kompozycji, kolorze i działaniach, które mogą podjąć w programach graficznych, by ich zdjęcia z wyjazdu były jeszcze bardziej zachwycające. Po zakończeniu spotkań z fotografami, uczestnicy mieli odrobinę czasu wolnego do dyspozycji – większość z nich wybrała jednak odpoczynek, by zebrać energię, która była szczególnie potrzebna podczas drugiego dnia warsztatów.

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022
Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022

Dzień 2 – piątek

Pierwszy dzień właściwych warsztatów rozpoczął się już o wschodzie słońca – uczestnicy wydarzenia skoro świt wyjechali autokarem w okolice gminy Olsztyn-Janów, nieopodal Częstochowy, by na własne oczy doświadczyć przygotowań do zawodów oraz startu pierwszych balonów. Warsztaty fotograficzne podczas porannego wyjazdu poprowadził Piotr Wróblewski, udzielając fotografom wskazówek podczas tworzenia reportażu z pierwszego dnia zawodów. Podczas pracy w plenerze uwieczniono także lot balonów na tle malowniczego krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 zawodnicy

Po powrocie z balonowego pleneru, przyszedł czas na warsztaty prowadzone w hotelu Fajkier – na sobotnie popołudnie przewidziano trzy spotkania, z czego dwa z nich organizowane przez Quadralite. Pierwsze z nich poprowadziła ambasadorka marki, Maja Kupidura. Wraz z uczestnikami omówiono podczas nich techniki zamrażania ruchu w fotografii tanecznej w towarzystwie wyjątkowej modelki – baletnicy Maliki, która cierpliwie pozowała na planie, wykonując różne figury baletowe. Poza uchwyceniem jej w tańcu, uczestnicy mieli również okazję wykonania zdjęć portretowych tancerki. Podczas warsztatów użyto między innymi lampy Quadralite Atlas 600 TTL, która doskonale sprawdziła się w wielu dynamicznych sytuacjach – zarówno w sali, w której odbywało się spotkanie, jak i na zewnątrz.

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022

Kolejne warsztaty, podczas których przybliżono uczestnikom tajniki wykonywania portretów sportowych na rzecz publikacji w magazynach, poprowadził Adam Laube – Brand Manager Quadralite. Do zdjęć wykonanych w trakcie tego spotkania zapozowali zawodnicy z grupy aniMMAls.pl. Poza standardowymi, statycznymi portretami, program warsztatów przewidział również dynamiczne zdjęcia w ruchu, który został zamrożony przy pomocy lamp z serii UP! X oraz Move X.

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy raz jeszcze udali się autokarem na miejsce zawodów, by obejrzeć i sfotografować wieczorne starty oraz pokaz nocny. Był to najbardziej intensywny dzień z całego wyjazdu, jednak przed uczestnikami został jeszcze jeden wczesny poranek w towarzystwie zawodników Balonowych Mistrzostw Polski oraz ich statków powietrznych.

Dzień 3 – sobota

Ostatni dzień warsztatów również rozpoczął się równie wcześnie, co poprzedni – uczestnicy po raz kolejny wyruszyli bladym świtem na miejsce kolejnego startu, gdzie znów mieli okazję sfotografować balony unoszące się nad malowniczym krajobrazem wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Po powrocie z pleneru, w hotelu odbyły się jeszcze ostatni wykład o fotografii podróżniczej, poprowadzony przez Pawła Uchorczaka. Na sam koniec, prace wykonane w trakcie warsztatów zostały wydrukowane, a fotografom wręczono certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu.

Tegoroczne Balonowe Warsztaty Fotograficzne nie były pierwszymi, organizowanymi przez Jurassic Photo Team i mamy też nadzieję, że nie ostatnimi – były to dla nas dwa intensywne dni, które z pewnością na długo zapadną w pamięć zarówno nam, jak i uczestnikom. Liczymy na to, że w przyszłym roku znów spotkamy się w tym samym miejscu, by móc znów doświadczyć majestatu Balonowych Mistrzostw Polski.

A tymczasem – do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach fotograficznych!

Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022
Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022
Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022 Balonowe Warsztaty Fotograficzne 2022


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

All Feedback
  1. Teknik Telekomunikasi
    Reviewed on

    Thank you for sharing the workshop recap in 2022. Very interesting and inspiring. Thank you! Visit tel u

Zostaw odpowiedź