Najnowsze wpisy blogowe

Panele LED do fotografii i video – porównanie modeli

Panele LED do fotografii i video – porównanie modeli

Wybranie panelu LED odpowiadającego naszym potrzebom może stanowić nie lada wyzwanie – na rynku dostępny jest szeroki wachlarz oświetlenia tego typu, a mnogość ich rodzajów i parametrów wcale nie ułatwia zadania. Z tego właśnie względu postanowiliśmy poddać je szczegółowemu porównaniu i omówić wszystkie oferowane przez nie funkcje. Dzięki informacjom zebranym w dzisiejszym artykule wybór odpowiedniego panelu nie powinien sprawić większych kłopotów!

Szybka nawigacja:

Dlaczego panele LED?

Panele LED już od kilkunastu lat podbijają serca fotografów i filmowców z całego świata – to obecnie najpopularniejszy i najprostszy sposób na precyzyjne oświetlenie zdjęć oraz materiałów video. Korzysta z nich szerokie grono twórców, od początkujących YouTuberów, kręcących unboxingi, testy czy recenzje, poprzez influencerów ukazujących swój lifestyle na Instagramie i Tik Toku, aż po profesjonalnych streamerów, podejmujących się kolejnych wyzwań w swoich ulubionych grach. To uniwersalne i proste w obsłudze urządzenia, z których skorzystać może każda osoba pragnąca tworzyć internetowe treści.

Lampy tego typu przeważnie są dość smukłe i przenośne oraz zajmują bez porównania mniej miejsca niż żarówki czy lampy studyjne. Oznacza to, że sprawiają zdecydowanie mniej kłopotów w transporcie i przechowywaniu. Bardzo często można zasilać je na dwa sposoby – bateryjnie oraz z gniazdka, dzięki czemu sprawdzą się zarówno w studio, jak i w plenerze. W odróżnieniu od wielu innych rodzajów oświetlenia stałego, lampy LED oferują także prostą i wygodną regulację mocy światła – zależnie od modelu, odbywa się to z poziomu tylnego panelu, dedykowanego pilota lub aplikacji mobilnej. Warto również nadmienić, że oferują wyjątkowo długą żywotność na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin – dzięki temu są w stanie posłużyć fotografom i filmowcom nawet przez długie lata.

Lampy panele LED Quadralite Godox do filmowania i fotografii

Światło na każdy plan

Panele LED występują zazwyczaj w dwóch podstawowych wersjach: Daylight, emitujące wyłącznie neutralne, białe światło o temperaturze barwowej 5500 K, oraz Bi-Color, oferujące możliwość jej regulacji w stronę cieplejszych lub chłodniejszych tonów. Dzięki temu, barwę ich światła można wygodnie dostosować do warunków zastanych, lub innych źródeł światła znajdujących się na planie. Specjalnym rodzajem paneli LED są te oferujące światło RGB – umożliwiają one ustawienie praktycznie każdej wybranej przez użytkownika barwy i uzyskanie ciekawych, kreatywnych efektów.

Moc urządzenia idzie zazwyczaj w parze z jego rozmiarem – większa lampa posiada więcej diod, co przekłada się na intensywniejszy strumień światła, choć i w tej kwestii bywają odstępstwa od reguły. Można ich użyć do praktycznie każdej realizacji, zarówno fotograficznej, jak i filmowej, jednak należy pamiętać o odpowiednim wyborze rozmiaru – lampą wielkości zeszytu A5 nie da się poprawnie oświetlić szerokiego kadru, a panel o dużym rozmiarze zdecydowanie nie sprawdzi się przy nagrywaniu vloga z podróży.

Panele LED są idealnym rozwiązaniem dla osób zajmujących się tworzeniem wszelkich treści wizualnych, na przykład na Instagramie i Tik Toku lub YouTube – influencerów, streamerów, youtuberów, czy blogerów. Z powodzeniem można wykorzystać je do fotografii kulinarnej, portretowej, produktowej i reklamowej, a także wywiadów, filmów fabularnych, teledysków czy seriali.


UWAGA!
Moc lampy określana w watach (W) rzadko jest miarodajnym
wyznacznikiem intensywności jej światła. Wiele zależy od jej
konstrukcji - rodzaju użytych diod, zastosowania dyfuzora oraz
wielu innych aspektów.

Wybierając lampę, kieruj się parametrem oznaczonym w
luksach (lx) – to on najlepiej obrazuje intensywność strumienia
światła w określonej odległości pomiarowej.

Godox czy Quadralite?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, choć bardzo chcielibyśmy Wam taką podać. Wszystkie lampy tych producentów cechują się smukłością i kompaktowymi rozmiarami, co czyni z nich praktyczne narzędzia do pracy przy realizacjach studyjnych i plenerowych. Dzięki wysokiej jakości diodom użytym w ich konstrukcji, lampy obu producentów gwarantują fenomenalne odwzorowanie barw, a tym samym żywe i naturalne kolory na zdjęciu lub filmie.

Ich przemyślana konstrukcja umożliwia montaż na dowolnym statywie oświetleniowym lub fotograficznym. Wiele modeli zostało wyposażonych w praktyczne mocowania przegubowe lub U-brackety, dzięki którym można wygodnie dostosować kąt ich nachylenia. Przy wyborze panelu LEDowego należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zawartość jego zestawu – zasilacze sieciowe, filtry lub piloty dołączane są tylko do niektórych z nich. Porównując serie i modele wymienione poniżej, wnioski dotyczące ich podobieństw nasuwają się same – esencja odpowiedniego wyboru polega na poznaniu drobnych różnic pomiędzy nimi.

Lampy oświetlenie LED panele do video i fotografii

Panele z wbudowanym dyfuzoremquadrapanele1.png

Thea 160  •  Thea 450

W pierwszej kolejności przedstawiamy najprostsze, podstawowe modele paneli LED w ofercie Quadralite. Na tle innych lamp wyróżniają się przede wszystkim brakiem obramowania, dzięki czemu są w stanie świecić delikatnym i silnie rozproszonym światłem na całej swojej powierzchni. Oba modele oferują możliwość regulacji temperatury barwowej w zakresie 3200 – 5600 K.

Lampa panel LED Quadralite Thea 160 sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 450 sklep

Thea 160

Thea 450

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 18 ⨯ 17 cm 25 ⨯ 35 cm
Pobór mocy 16 W 45 W
Ilość diod 96 384
Strumień
świetlny
1200 lux @ 0,5 m 3650 lux @ 0,5 m
Zasilanie Sieciowe  
Akumulator 
W zestawie Adapter statywowy Adapter statywowy
Zasilacz sieciowyquadrapanele1.png

Thea 120  •  Thea 150  •  Thea 260

Modele te wyróżniają się nieco na tle innych, podstawowych paneli LED. Ich diody rozmieszczone przy krawędziach obudowy – w połączeniu ze specjalnym rodzajem dyfuzora, dają one delikatne, silnie rozproszone światło, które równomiernie rozkłada się na całej ich powierzchni. Dzięki zastosowaniu diod dwóch różnych rodzajów, oferują regulację temperatury barwowej w standardowym zakresie 3200 – 5600 K.

Lampa panel LED Quadralite Thea 120 sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 150 sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 450 sklep

Thea 120

Thea 150

Thea 260

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 17 ⨯ 17 cm 28 ⨯ 14 cm 36 ⨯ 24 cm
Pobór mocy 12 W 15 W 30 W
Ilość diod 112 144 260
Strumień
świetlny
552 lux @ 0,5 m 680 lux @ 0,5 m 2200 lux @ 0,5 m
Zasilanie Sieciowe
Akumulator 
Sieciowe  
Akumulator 
W zestawie Adapter statywowy Adapter statywowy
Zasilacz sieciowy
Pilotquadrapanele1.png

LEDP 120  •  LEDP 260

Tak jak pisaliśmy wcześniej – wśród modeli produkowanych przez poszczególne marki można znaleźć wiele podobieństw. Seria LEDP od Godox bardzo przypomina wspomniane już lampy Thea 120, 150 i 260 – tak samo jak one, zapewniają delikatne i równomierne światło, oraz płynną regulację temperatury w podobnym zakresie 3300 – 5600 K.

Lampa panel LED Godox LEDP120 sklep Lampa panel LED Godox LEDP260 sklep

LEDP 120

LEDP 260

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 17 ⨯ 13 cm 36 ⨯ 24 cm
Pobór mocy 12 W 30 W
Ilość diod 116 256
Strumień
świetlny
608 lux @ 0,5 m 2200 lux @ 0,5 m
Zasilanie Sieciowe  
Akumulator 
Sieciowe  
Akumulator 
W zestawie Adapter statywowy Adapter statywowy
Zasilacz sieciowyPanele z wbudowanymi wrotamiquadrapanele1.png

LED 308 II  •  LED 500 LR

Forma tych paneli jest już dobrze znana fotografom i filmowcom – podobne modele sprzedawane są już od długiego czasu przez różnych producentów. Pośród innych lamp LED wyróżniają się wbudowanymi wrotami odblaskowymi, które w nieznacznym stopniu wzmacniają siłę ich światła. Modele te występują zarówno w wersji Daylight, o temperaturze barwowej 5600 K, jak i Bi-Color, oferującej jej regulację w zakresie 3200 – 5600 K. 

Lampa panel LED Godox LED308II sklep Lampa panel LED Godox LED500 LR sklep

LED 308 II

LED 500 LR

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 18 ⨯ 18 cm 25 ⨯ 17 cm
Pobór mocy 21 W 32 W
Ilość diod 308 504
Strumień
świetlny
860 lux @ 1 m 2900 lux @ 1 m
Zasilanie Sieciowe  
Akumulator 
W zestawie Adapter statywowy
Dyfuzor
Adapter statywowy
Zasilacz sieciowy
Dyfuzor

quadrapanele1.png

LED 500  •  LED 1000  •  LED 1000 II

Poniższe trzy lampy postanowiliśmy omówić osobno, ponieważ zasadniczo różnią się od pozostałych z tej serii. Tak jak wspomniane wyżej modele, występują w wersji ze stałą i zmienną temperaturą barwową światła. Jednak w odróżnieniu od nich, posiadają czarne, matowe wrota, które idealnie ograniczają kąt rozchodzenia się światła. Przewidziano w nich również wbudowany U-Bracket, dzięki któremu praca z nimi jest niezwykle wygodna – oferuje on regulację kąta nachylenia lamp, a także szybki i wygodny montaż na statywie oświetleniowym. Do wszystkich trzech modeli dołączony jest dodatkowy dyfuzor, natomiast w wersjach Daylight uwzględniono również filtr ocieplający (CTO) oraz ochładzający światło (CTB).

Lampa panel LED Godox LED500 sklep Lampa panel LED Godox LED1000 sklep Lampa panel LED Godox LED1000II sklep

LED 500

LED 1000

LED 1000 II

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 39 ⨯ 30 cm 43 ⨯ 46 cm
Pobór mocy 32 W 70 W
Ilość diod 504 1024
Strumień
świetlny
2900 lux @ 1 m 4400 lux @ 1m 5400 lux @ 1 m
Zasilanie Sieciowe 
Akumulator 
W zestawie Dyfuzor
Zasilaczquadrapanele1.png

Thea 170  •  Thea 308  •  Thea 500

Powracamy do standardowej, najbardziej rozpowszechnionej na rynku konstrukcji. Z lampami Godox LED łączą je odblaskowe wrota, dodatkowy dyfuzor oraz sposób zasilania – do nich również można podpiąć zarówno zasilacz sieciowy, jak i akumulatory NP-F. Jednak w odróżnieniu od modeli powyżej, oferują wyłącznie stałą barwę światła o temperaturze 5600 K. Dostosować ją można tylko za pomocą filtra pomarańczowego (CTO), dołączonego do każdej z nich. 

Lampa panel LED Quadralite Thea 170 sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 308 sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 500 sklep

Thea 170

Thea 308

Thea 500

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 17 ⨯ 10 cm 18 ⨯ 18 cm 25 ⨯ 17 cm
Pobór mocy 10 W 21 W 32 W
Ilość diod 170 308 504
Strumień
świetlny
390 lux @ 1 m 860 lux @ 1 m 2900 lux @ 1 m
Zasilanie Sieciowe 
Akumulator 
W zestawie Adapter statywowy
Dyfuzor
Adapter statywowy
Dyfuzor
Pilot
Adapter statywowy
Zasilacz sieciowy
Dyfuzor
PilotPanele profesjonalnequadrapanele1.png

Thea 300 RGB PRO  •  Thea 600 RGB PRO

Najlepsze zawsze trzeba zostawić na koniec – przyszła w końcu pora omówienia najbardziej zaawansowancyh paneli LED marki Quadralite. W odróżnieniu od innych źródeł światła tego typu, obudowa lamp z serii Thea PRO została w całości wykonana z aluminium – są one zdecydowanie bardziej solidne i wytrzymałe, niż modele wykonane z kompozytu tworzyw. Zdecydowanie lepiej radzą sobie także z rozprowadzeniem ciepła, powstającego w trakcie pracy na planie. W ich konstrukcji uwzględniono specjalny U-Bracket, umożliwiający ich wygodny montaż na statywach oświetleniowych oraz regulację kąta nachylenia.

Jako najlepsze panele od Quadralite, oferują nie tylko imponujący zakres regulacji temperatury barwowej 2800–8000 K, ale także wielobarwne światło i szereg efektów specjalnych. Razem z panelem Thea RGB 150 oraz mieczami LED SmartStick, stanowią praktyczny i wygodny system, oferujący możliwość zdalnego sterowania ich światłem z poziomu aplikacji mobilnej. W obu wersjach przewidziano wyjmowany, mleczny dyfuzor, który atrakcyjnie rozprasza emitowane przez nie światło.

Lampy Thea PRO mogą być zasilane za pomocą kabla sieciowego dołączonego do zestawu, lub popularnych akumulatorów typu NP-F. Osobno do nabycia dostępne są też dedykowane wrota oraz softboxy – pasujacy modyfikator światła to nieoceniona pomoc w pracy z panelami LED. Do obu modeli dołączana jest dodatkowo solidna torba do ich transportu i przechowywania.

Lampa panel LED Quadralite Thea 300 RGB PRO sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 600 RGB PRO sklep

Thea 300 RGB PRO

Thea 600 RGB PRO

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 28 ⨯ 30 cm 49 ⨯ 28 cm
Pobór mocy 30 W 60 W
Strumień
świetlny
890 lux @ 1 m 1740 lux @ 1 m
Zasilanie Sieciowe  
Akumulator 
W zestawie Zasilacz sieciowy
Torbaquadrapanele1.png

LD75R  •  LD150R  •  LD150RS

W naszym porównaniu dotarliśmy w końcu do najbardziej zaawansowanej i najlepszej jakościowo serii paneli LED w ofercie Godox. Na linię lamp LD składają się duże i wyjątkowo jasne źródła światła, łączące w sobie wszystkie cechy wymienione dotychczas w artykule – regulację temperatury barwowej, kolory RGB, efekty specjalne oraz solidny U-Bracket do montażu na statywach lub boomach. Wyróżniają się jednak solidną, aluminiową konstrukcją oraz uchwytami na akcesoria, będącymi równocześnie dodatkowym wzmocnieniem na jej rogach.

Mimo ich stosunkowo sporych wymiarów oraz silnego światła, udało się zachować smukłość z której znane są panele LED. To, co czyni je zaawansowanymi urządzeniami do profesjonalnej pracy, to trzy sposoby dostosowania światła. Pierwszy z nich opiera się na tylnym panelu sterującym, który jest przejrzysty i intuicyjny w obsłudze, natomiast drugi wykorzystuje do tego dedykowaną aplikację Godox Light. Przy najbardziej wymagających produkcjach, operatorzy światła mogą skorzystać z funkcji DMX, umożliwiającej sterowanie światłem lampy z poziomu odpowiedniego kontrolera.

Do lamp Godox LD dostępne są dedykowane softboxy oraz gridy, dzięki którym uzyskasz nowy wymiar kontroli nad ich światłem. Każda z nich posiada w zestawie zasilacz, matowe wrota oraz solidną torbę transportową. Zasilanie mogą pobierać również z akumulatorów V-Lock.

Lampa panel LED Godox LD75R RGB sklep Lampa panel LED Godox LD150R RGB sklep Lampa panel LED Godox LD150RS RGB sklep

LD75R

LD150R

LD150RS

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Wymiary 41 ⨯ 44 cm 74 ⨯ 43 cm 54 ⨯ 51 cm
Pobór mocy 75 W 150 W
Strumień
świetlny
9320 lux @ 1 m 17 500 lux @ 1 m 18 500 lux @ 1 m
Zasilanie Sieciowe  
Akumulator
W zestawie Zasilacz sieciowy
Wrota
Torba


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

All Feedback
  1. Teknik Komputer
    Reviewed on

    Why should LED panel lights for video & photography be different? Visit tel u

Zostaw odpowiedź