Najnowsze wpisy blogowe

Oświetlenie LED w fotografii produktowej dla e-commerce

Oświetlenie LED w fotografii produktowej dla e-commerce

Fotografia produktowa, a w szczególności packshoty prezentujące produkty na jednolitym, białym tle w przejrzysty i atrakcyjny sposób, to kluczowy element sklepów e-commerce. Tego typu zdjęcia pomagają klientom dokładnie obejrzeć kupowane przedmioty, wpływając tym samym na ich decyzję zakupową. Wysokiej jakości packshoty są niezwykle ważne dla każdej osoby sprzedającej online – w poniższym artykule omówimy najlepsze panele i lampy LED, które doskonale sprawdzą się do stworzenia własnego mini-studia do fotografii produktowej.

Szybka nawigacja:Rola oświetlenia w fotografii produktowej

Dobre zdjęcie wyraża więcej niż nawet najdokładniejszy opis tekstowy, umożliwiając klientom wizualne poznanie produktu podczas zakupów w sklepie internetowym. Wysokiej jakości, szczegółowe fotografie służą jak najdokładniejszemu oddaniu wyglądu sprzedawanego produktu, jego tekstury, kształtu i kolorów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie jasnego i równomiernego oświetlenia – wpływa ono na wyrazistość i detale fotografowanego obiektu, pomaga w dokładnym odwzorowaniu jego kolorów, a także pozwala także uniknąć niechcianych cieni i refleksów, które mogą zniekształcać wygląd przedmiotu.

Oświetlenie może znacząco wpłynąć na postrzeganą jakość i wartość produktu – poprawnie wykonane i wyeksponowane packshoty z pewnością zwiększą zaufanie klientów do marki oraz skłonią ich do zakupu. Dobre światło pomaga również w tworzeniu spójnej estetyki, co jest niezwykle ważne dla wizerunku każdej internetowej marki. Inwestycja w odpowiednie źródła światła, takie jak lampy LED, jest więc ważnym krokiem dla każdego przedsiębiorcy, który chce skutecznie sprzedawać swoje produkty online – bez dobrego oświetlenia, nawet najlepszy aparat i obiektyw nie zapewnią profesjonalnych rezultatów.

Fotograf robiąca zdjęcia produktowe butów szpilek

Dlaczego warto postawić na lampy LED?

Oświetlenie LED od lat zyskuje coraz większą popularność wśród fotografów ze względu na swoje liczne zalety. Przede wszystkim jest ono niezwykle proste w obsłudze, co znacznie ułatwia pracę z aparatem – pozwala skorzystać z podglądu na żywo oraz na bieżąco kontrolować ekspozycję i układ cieni, bez konieczności robienia zdjęcia za każdym razem, gdy zmienia się ustawienia. Co również ważne, korzystając ze światła stałego zdjęcia możesz wykonać zarówno lustrzanką i bezlusterkowcem, jak i aparatem w smartfonie.

Lampy LED oferują również bardzo dobrą jakość emitowanego światła – zapewniają mocne oświetlenie o doskonałym współczynniku odwzorowania barw, gwarantując tym samym wierne oddanie rzeczywistego wyglądu produktu. Dodatkowo cechują się także długą żywotnością na poziomie kilkudziesięciu tysięcy godzin oraz wyjątkowo niskim zużyciem energii, co w ostatecznym rozrachunku czyni z nich niezwykle korzystną inwestycję.

Fotograf robiący zdjęcie produktowe butelki przy świetle LED

Kilka słów o podstawach oświetlenia

W packshotach kluczowe jest uzyskanie równomiernego oświetlenia, które pozwoli na wyeksponowanie produktu w najlepszy i najbardziej zbliżony do rzeczywistości sposób. Oto kilka najważniejszych zasad pracy z oświetleniem, które pomogą Ci uzyskać profesjonalne zdjęcia produktów:


Rozmieszczenie lamp

Aby równomiernie oświetlić produkt, najlepiej jest użyć minimum dwóch lamp LED. Ustaw je po obu stronach produktu, na wysokości zbliżonej do jego środka. Dzięki temu zminimalizujesz cienie i zapewnisz równomierne rozprowadzenie światła. Jeśli masz możliwość, dodaj trzecią lampę, skierowaną od góry lub z tyłu, aby wyeliminować ewentualne cienie.

Eksperymentowanie z ustawieniami

Praca z lampami wymaga nieco wprawy, dlatego warto eksperymentować z różnymi ustawieniami, szczególnie jeśli korzystasz z lustrzanki lub bezlusterkowca – unikaj trybu automatycznego i pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego czasu naświetlania oraz przysłony. Jeśli fotografujesz za pomocą smartfona, koniecznie ustaw odpowiedni punkt ostrości, a w razie potrzeby dostosuj ekspozycję zdjęcia.

Fotograf robiąca zdjęcia produktowe kosmetyków

Kontrola odbić i refleksów

Różne powierzchnie produktów odbijają światło w różny sposób, więc obserwuj, jak światło wpływa na produkt. Przy fotografowaniu produktów z błyszczącymi lub szklanymi powierzchniami zwróć uwagę na odbicia i refleksy. Przesuwaj lampy, zmieniaj ich kąty i odległość od produktu, aby znaleźć optymalne ustawienie.

Stałość i jednolitość

Upewnij się, że wszystkie lampy mają taką samą temperaturę barwową, aby uniknąć różnic w kolorystyce na zdjęciach. Stałość oświetlenia zapewni spójność zdjęć produktowych, co jest ważne dla profesjonalnego wyglądu Twojego sklepu internetowego.

Zdjęcie produktowe reklamowe kosmetyków

Oświetlenie LED w fotografii produktowej

Choć wśród profesjonalistów mimo wszystko dalej najpopularniejsze jest oświetlenie błyskowe, lampy światła stałego wprowadzone do sprzedaży w ostatnich latach również doskonale sprawdzą się przy packshotach. Od czasu pojawienia się ich na rynku sprzętu foto-video, z roku na rok zyskują coraż wyższą moc, oferując obecnie światło wystarczająco silne na potrzeby domowego studia do packshotów. Przyrzyjmy się dostępnym opcjom:

Panele LED

Wyjątkowo proste w użyciu rozwiązanie, oferujące początkującym fotografom zadowalające efekty. Wiąże się jednak przeważnie ze pewnymi ograniczeniami – z zasady panele LED emitują niezbyt intensywne światło, które dodatkowo ciężko jest zmodyfikować lub dostosować, poza podstawowymi funkcjami regulacji mocy czy temperatury barwowej. Niewielkie modele sprawdzą się wyłącznie przy małych i średnich produktach, natomiast większe panele, które oferują więcej mocy i powierzchni świecenia, stanowią przeważnie już znaczny wydatek.

Lampy LED COB

Zaawansowany typ lamp, oferujący bardziej profesjonalne podejście do oświetlenia zdjęć produktowych. Charakteryzują się zdecydowanie większą mocą światła, oraz możliwością jego modyfikacji – lampy LED COB w większości przypadków wyposażone są w popularne mocowanie akcesoriów typu Bowens, dzięki czemu bez problemu można przymocować do nich softboxy, wrota, strumienice i wiele innych modyfikatorów światła. Dzięki wysokiej mocy, lampy COB są idealne do fotografowania większych produktów lub tworzenia bardziej skomplikowanych ustawień oświetleniowych.

Dwoje fotografów na planie zdjęciowym zdjęcia produktoweJakie lampy do fotografii produktowej kupić?Opcja 1 – niski budżet

Zestaw paneli LED Quadralite Thea 450 Kit
Zestaw paneli LED
Quadralite Thea 450 Kit
SPRAWDŹ

Prosty, ale niezwykle praktyczny zestaw dwóch paneli LED o mocy 45 W wraz ze statywami oraz torbą do przechowywania. Wbudowany w lampy dyfuzor atrakcyjnie rozprasza światło, zmniejszając widoczność cieni powstających na tle. Najlepiej sprawdzi się podczas fotografowania małych przedmiotów – przede wszystkim biżuterii i dodatków, kosmetyków czy drobnego rękodzieła.

Lampa jest także dostępna do zakupienia osobno w razie potrzeby rozbudowania zestawu.

Lampa panel led quadralite thea 450
Panel LED
Quadralite Thea 450
SPRAWDŹOpcja 2 - średni budżetLampa COB LED Godox SL60IID 5600 K
Lampa LED COB
Godox SL60IID
SPRAWDŹ

Zaawansowana lampa LED COB o mocy 60 W i stałej, neutralnie białej barwie światła (5600 K). Dzięki zastosowaniu mocowania Bowens, światło SL60IID można modyfikować na wiele sposobów – szczególnie zalecane jest używanie jej z softboxami. Większa moc światła sprawia, że doskonale nada się do oświetlania nie tylko małych, ale i średnich przedmiotów, w tym odzieży lub elektroniki.

Model ten dostępny jest wyłącznie pojedynczo – do skompletowania zestawu do fotografii będziesz potrzebować jeszcze statywów oświetleniowych oraz softboxów. Poniżej nasza propozycja:

Softbox prostokątny Quadralite 60x90 bowens Statyw oświetleniowy Godox 302 2m z gwintem
Softbox Quadralite 60x90 cm Statyw Godox 302 190 cm
SPRAWDŹ

SPRAWDŹOpcja 3 - wysoki budżetLampa COB LED Godox LA150D 5600 K Lampa COB LED Godox LA200D 5600 K
Lampa LED COB
Godox LA150D
Lampa LED COB
Godox LA200D
SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Najmocniejsza propozycja ze wszystkich, lampy Godox LA150D i LA200D oferują odpowiednio 150 i 200 W mocy, co czyni je idealnym rozwiązaniem do fotografowania dużych przedmiotów, w tym również mebli. Dzięki wysokiej mocy światła i stałej barwie światła (5600 K), lampy te zapewnią doskonałą ekspozycję na każdym zdjęciu. Zastosowanie mocowania Bowens pozwala na szerokie możliwości modyfikacji światła.

Lampy te są również dostępne w ramach gotowych zestawów, które obejmują softbox Godox SB6090, statyw Godox 302 oraz torbę transportową.

Zestaw lamp COB LED Godox LA150D K2 softbox statyw Zestaw lamp COB LED Godox LA200D K2 softbox statyw
Zestaw lamp LED COB
Godox LA150D K2
Zestaw lamp LED COB
Godox LA200D K2
SPRAWDŹ

SPRAWDŹDlaczego obróbka zdjęć jest tak ważna dla packshotów?

Idealnie białe tło jest trudne do osiągnięcia na zdjęciu prosto z aparatu, nawet przy najlepszym oświetleniu. Różne czynniki mogą sprawić, że będzie ono wyglądać szaro, widoczna będzie jego faktura lub zagniecenia – retusz pozwala na poprawienie tych niedoskonałości i uzyskanie czystego, profesjonalnego wyglądu. W programach do obróki zdjęć, na przykład Lightroom, czy jego darmowych odpowiednikach (m. in. Darktable czy RawTherapee) w łatwy i szybki sposób dostosujesz ekspozycję zdjęcia, w tym jego kontrast, światła, czy nasycenie barw.

Nie musisz jednak od razu sięgać po zaawansowane programy graficzne, aby poprawić wygląd swoich packshotów. Jeśli fotografujesz smartfonem, istnieje mnóstwo aplikacji oferujących zaawansowane opcje edycji, w tym szybkie usuwanie tła. Aplikacje takie jak Snapseed czy Pixlr mają wbudowane narzędzia do korekty ekspozycji, kontrastu i jasności. Dostępne są także aplikacje oferujące automatyczne usuwanie tła, co znacznie przyspiesza proces obróbki. Dzięki tym narzędziom, nawet bez specjalistycznej wiedzy, można uzyskać profesjonalnie wyglądające packshoty, które przyciągną uwagę klientów i zwiększą sprzedaż.

Fotograf robiąca zdjęcie produktowe kosmetyków i akcesoriów do makijażuPodsumowanie

Odpowiednie oświetlenie jest fundamentem udanych zdjęć produktowych. Wykorzystanie światła LED, zarówno paneli jak i lamp COB, pozwala na uzyskanie wysokiej jakości, równomiernie oświetlonych zdjęć, które wiernie oddają wygląd produktów. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią produktową, czy też masz już pewne doświadczenie, inwestycja w dobre oświetlenie z pewnością się opłaci.

Nie bój się eksperymentować z różnymi ustawieniami lamp i modyfikatorami światła. Każdy produkt jest inny i może wymagać innego podejścia, dlatego warto poświęcić czas na znalezienie optymalnych rozwiązań. Pamiętaj także o znaczeniu postprodukcji – idealnie białe tło i profesjonalny wygląd zdjęć często wymagają dodatkowej obróbki.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego oświetlenia, zachęcamy do kontaktu. Znajdziemy rozwiązanie, które spełni Twoje potrzeby i budżet, pomagając Ci tworzyć profesjonalne i atrakcyjne zdjęcia produktów.

    Zostaw odpowiedź