Najnowsze wpisy blogowe

Jaki EXIF? #1 - Jak wykonać ciekawy portret w samochodzie?

Jaki EXIF? #1 - Jak wykonać ciekawy portret w samochodzie?

Sesja portretowa z modelką w samochodzie wcale nie musi być sztampowym przedsięwzięciem – czasem nawet odrobina koloru wystarczy, by uzyskać wspaniałe, pełne charakteru efekty. Przedstawiamy Wam pierwszy wpis z serii "Jaki EXIF?", w ramach której ukazujemy kulisy powstawania wybranych zdjęć – prosto od profesjonalnych fotografów!

Szybka nawigacja:

Kilka słów o zdjęciu

W pierwszym wpisie z naszej serii chcielibyśmy przybliżyć Wam kulisy sesji Highway of Endless Dreams, zorganizowanej niegdyś przez markę Quadralite. Jej twórcy czerpali inspirację z amerykańskiego kina lat 90-tych, a głównym założeniem sesji było podkreślenie modelki i samochodu przy pomocy kolorowego światła z lamp LED. Za kluczowy rekwizyt podczas sesji posłużyło klasyczne, czarne Audi S8. Odpowiednio dobrany kolor auta doskonale wpasował się w klimat zdjęć – nie przytłoczył on żadnego z kadrów, a kolorowe światło tworzyło efektowne przebłyski we wnętrzu i na karoserii.

fotografia portretowa modelki w samochodzie oświetlonej lampami LED

PARAMETRY ZDJĘCIA

stopwatch mn.png  1/160 s    f/1.4   ISOmn.png  100   lens mn.png  45 mm  

Jakiego sprzętu użyto?

Do wykonania zdjęcia użyto aparatu Sony A7 III z obiektywem Irix 45 mm f/1.4, podpiętym za pomocą adaptera Sigma MC-11. Wysoki zakres ISO tego body umożliwia wygodną pracę w słabych warunkach oświetleniowych, jednak szeroko otwarta przysłona w optyce pozwoliła obniżyć je do wartości 100, aby uzyskany obraz był jak najczystszy i pozbawiony szumów. Ogniskowa obiektywu pozwoliła na uzyskanie nieco szerszego kadru niż w przypadku standardowej, portretowej „pięćdziesiątka”. On sam jest wyjątkowo ostry nawet na najniższej przysłonie, gwarantując detale w kluczowych miejscach oraz atrakcyjne bokeh w tle.

Jako oświetlenia głównego, padającego na twarz modelki, użyto lampy LED Quadralite Atlas z zamontowanym softboxem Flex Octa 120. Jej płynna regulacja mocy w zakresie 10 – 100% pozwoli Ci dostosować siłę światła dokładnie do potrzeb sesji. Urządzenie to cieszy się także wysokim wskaźnikiem odwzorowania barw (CRI oraz TLCI), który gwarantuje zachowanie naturalnej kolorystyki – jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w fotografii portretowej, gdzie zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie skóry. Za dodatkowe barwy na zdjęciu odpowiedzialne były panele LED Thea 150 RGB, ustawione na kolor czerwony i niebieski – popularny i bardzo efektowny duet.


Lampa LED Quadralite Atlas sklep Softbox Quadralite Flex Octa 120 Bowens sklep Lampa panel LED Quadralite Thea 150 RGB sklep
Lampa LED
Quadralite Atlas
Softbox Quadralite
Flex Octa 120
Panel LED Quadralite
Thea 150 RGB
SPRAWDŹ SPRAWDŹ SPRAWDŹ

Co z ustawieniem oświetlenia?

Znamy już dane EXIF omawianego zdjęcia, wiemy też, jakich akcesoriów użyto – pozostało jedynie omówić ustawienie oświetlenia na planie zdjęciowym. Światło kluczowe z lampy Atlas LED umieszczono z przodu, po lewej stronie od modelki. Pierwszy z paneli LED Thea 150 RGB ustawiony na kolor czerwony, schowano w zagłębieniu na nogi, natomiast drugi, świecący na niebiesko, zamocowano na tylnym siedzeniu.

schemat ustawienia oświetlenia na sesji zdjęciowej z modelką

Użycie lamp światła stałego niesie ze sobą jedną zasadniczą zaletę – umożliwiają one podgląd efektu końcowego „na żywo”. Choć aparat uchwyci nieco inny obraz niż ten, który rejestrują nasze oczy, to dzięki oświetleniu LED można wygodnie sprawdzić ustawienie światła i to, w jaki sposób pada ono na modelkę i rekwizyty. W ten sposób ograniczysz ilość zdjęć testowych, które są konieczne w przypadku użycia lamp błyskowych.

Oświetlenie stałe gwarantuje również niezmienną ekspozycję na każdym zdjęciu – używając go, zdecydowanie prościej jest dobrać odpowiednie parametry dla każdej klatki. Lampami Quadralite Thea RGB 150 LED można także sterować z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfona, dzięki czemu praca na planie będzie przebiegać sprawnie, bez zakłóceń i ciągłych przerw na podchodzenie do światła przy każdorazowej zmianie koloru czy mocy.

Postprodukcja

Tak jak zdecydowana większość zdjęć udostępnianych w sieci, omawiane w artykule zdjęcie również zostało poddane obróbce w programie graficznym. Na całe szczęście, nie była ona ani skomplikowana, ani czasochłonna. Według naszych informacji, poza dostosowaniem ekspozycji, ograniczono ją wyłącznie do niewielkich eksperymentów z suwakami odpowiedzialnymi za HSL – barwę (Hue), nasycenie (Saturation) i jasność (Luminance), oraz dodania nieco cieplejszego odcienia do najjaśniejszych partii zdjęcia. Poświęcono również krótką chwilę na drobny retusz twarzy modelki – to element zdjęcia, który przyciąga nasz wzrok w pierwszej kolejności.

Podsumowanie

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji pracować z kolorowym światłem, koniecznie poeksperymentujcie z nim przy najbliższej możliwej okazji! Choć lampy LED RGB gwarantują maksymalny komfort oraz nieograniczoną swobodę w pracy, to wykonanie portretu inspirowanego zdjęciem z dzisiejszego artykułu nie wymaga użycia konkretnego sprzętu – odrobina kreatywności włożona w przygotowania, pozwoli Wam osiągnąć równie atrakcyjny kadr przy pomocy dostępnych Wam narzędzi. Pamiętajcie jednak, że ostateczny efekt zależny jest od wielu różnych czynników – od plastyki obiektywu począwszy, poprzez możliwości aparatu, a na oświetleniu i akcesoriach kończąc. 

Na sam koniec zostawiliśmy dla Was krótki film pokazujący backstage omawianej sesji. Zobaczycie w nim, jak wyglądała praca na planie oraz z jakich ustawień światła korzystano. Potraktujcie to jako inspirację do Waszej następnej sesji zdjęciowej z modelką i samochodem!


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

    Zostaw odpowiedź