Najnowsze wpisy blogowe

Jaki EXIF? #1 - Jak wykonać ciekawy portret w samochodzie?

Jaki EXIF? #1 - Jak wykonać ciekawy portret w samochodzie?

Sesja portretowa z modelką w samochodzie wcale nie musi być sztampowym przedsięwzięciem – czasem nawet odrobina koloru wystarczy, by uzyskać wspaniałe, pełne charakter efekty. Przedstawiamy Wam pierwszy wpis z serii "Jaki EXIF?", w ramach której ukazujemy kulisy powstawania wybranych zdjęć – prosto od profesjonalnych fotografów!

Szybka nawigacja:

Kilka słów o zdjęciu

W pierwszym wpisie z naszej serii chcielibyśmy przybliżyć Wam kulisy sesji Highway of Endless Dreams, zorganizowanej niegdyś przez markę Quadralite. Jej twórcy czerpali inspirację z amerykańskiego kina lat 90-tych, a głównym założeniem sesji było podkreślenie modelki i samochodu przy pomocy kolorowego światła z lamp LED. Za kluczowy rekwizyt podczas sesji posłużyło klasyczne, czarne Audi S8. Odpowiednio dobrany kolor auta doskonale wpasował się w klimat zdjęć – nie przytłoczył on żadnego z kadrów, a kolorowe światło tworzyło efektowne przebłyski we wnętrzu i na karoserii.

fotografia portretowa modelki w samochodzie oświetlonej lampami LED

PARAMETRY ZDJĘCIA

stopwatch mn.png  1/160 s    f/1.4   ISOmn.png  100   lens mn.png  45 mm  

Jakiego sprzętu użyto?

Do wykonania zdjęcia użyto aparatu Sony A7 III z obiektywem Irix 45 mm f/1.4, podpiętym za pomocą adaptera Sigma MC-11. Wysoki zakres ISO tego body umożliwia wygodną pracę w słabych warunkach oświetleniowych, jednak szeroko otwarta przysłona w optyce pozwoliła obniżyć je do wartości 100, aby uzyskany obraz był jak najczystszy i pozbawiony szumów. Ogniskowa obiektywu pozwoliła na uzyskanie nieco szerszego kadru niż w przypadku standardowej, portretowej „pięćdziesiątka”. On sam jest wyjątkowo ostry nawet na najniższej przysłonie, gwarantując detale w kluczowych miejscach oraz atrakcyjne bokeh w tle.

Jako oświetlenia głównego, padającego na twarz modelki, użyto lampy LED Quadralite Atlas z zamontowanym softboxem Flex Octa 120. Jej płynna regulacja mocy w zakresie 10 – 100% pozwoli Ci dostosować siłę światła dokładnie do potrzeb sesji. Urządzenie to cieszy się także wysokim wskaźnikiem odwzorowania barw (CRI oraz TLCI), który gwarantuje zachowanie naturalnej kolorystyki – jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie w fotografii portretowej, gdzie zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie skóry. Za dodatkowe barwy na zdjęciu odpowiedzialne były panele LED Thea 150 RGB, ustawione na kolor czerwony i niebieski – popularny i bardzo efektowny duet.

Co z ustawieniem oświetlenia?

Znamy już dane EXIF omawianego zdjęcia, wiemy też, jakich akcesoriów użyto – pozostało jedynie omówić ustawienie oświetlenia na planie zdjęciowym. Światło kluczowe z lampy Atlas LED umieszczono z przodu, po lewej stronie od modelki. Pierwszy z paneli LED Thea 150 RGB ustawiony na kolor czerwony, schowano w zagłębieniu na nogi, natomiast drugi, świecący na niebiesko, zamocowano na tylnym siedzeniu.

schemat ustawienia oświetlenia na sesji zdjęciowej z modelką

Użycie lamp światła stałego niesie ze sobą jedną zasadniczą zaletę – umożliwiają one podgląd efektu końcowego „na żywo”. Choć aparat uchwyci nieco inny obraz niż ten, który rejestrują nasze oczy, to dzięki oświetleniu LED można wygodnie sprawdzić ustawienie światła i to, w jaki sposób pada ono na modelkę i rekwizyty. W ten sposób ograniczysz ilość zdjęć testowych, które są konieczne w przypadku użycia lamp błyskowych.

Oświetlenie stałe gwarantuje również niezmienną ekspozycję na każdym zdjęciu – używając go, zdecydowanie prościej jest dobrać odpowiednie parametry dla każdej klatki. Lampami Quadralite Thea RGB 150 LED można także sterować z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfona, dzięki czemu praca na planie będzie przebiegać sprawnie, bez zakłóceń i ciągłych przerw na podchodzenie do światła przy każdorazowej zmianie koloru czy mocy.

Postprodukcja

Tak jak zdecydowana większość zdjęć udostępnianych w sieci, omawiane w artykule zdjęcie również zostało poddane obróbce w programie graficznym. Na całe szczęście, nie była ona ani skomplikowana, ani czasochłonna. Według naszych informacji, poza dostosowaniem ekspozycji, ograniczono ją wyłącznie do niewielkich eksperymentów z suwakami odpowiedzialnymi za HSL – barwę (Hue), nasycenie (Saturation) i jasność (Luminance), oraz dodania nieco cieplejszego odcienia do najjaśniejszych partii zdjęcia. Poświęcono również krótką chwilę na drobny retusz twarzy modelki – to element zdjęcia, który przyciąga nasz wzrok w pierwszej kolejności.

Podsumowanie

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji pracować z kolorowym światłem, koniecznie poeksperymentujcie z nim przy najbliższej możliwej okazji! Choć lampy LED RGB gwarantują maksymalny komfort oraz nieograniczoną swobodę w pracy, to wykonanie portretu inspirowanego zdjęciem z dzisiejszego artykułu nie wymaga użycia konkretnego sprzętu – odrobina kreatywności włożona w przygotowania, pozwoli Wam osiągnąć równie atrakcyjny kadr przy pomocy dostępnych Wam narzędzi. Pamiętajcie jednak, że ostateczny efekt zależny jest od wielu różnych czynników – od plastyki obiektywu począwszy, poprzez możliwości aparatu, a na oświetleniu i akcesoriach kończąc. 

Na sam koniec zostawiliśmy dla Was krótki film pokazujący backstage omawianej sesji. Zobaczycie w nim, jak wyglądała praca na planie oraz z jakich ustawień światła korzystano. Potraktujcie to jako inspirację do Waszej następnej sesji zdjęciowej z modelką i samochodem!


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

    Zostaw odpowiedź