Najnowsze wpisy blogowe

Relacja z Balonowych Warsztatów Fotograficznych 2022

Relacja z Balonowych Warsztatów Fotograficznych 2022

Artykuł opublikowany 28.07.2022


W zeszłym tygodniu mieliśmy wyjątkową okazję wzięcia udziału w kolejnej edycji Balonowych Warsztatów Fotograficznych, które odbyły się w hotelu Fajkier Wellness & Spa, położonym w niezwykle malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Spotkanie odbyło się w dniach 21-23 lipca 2022 w okolicach gminy Janów-Olsztyn, podczas mistrzostw Balonowego Pucharu Polski – uczestnicy warsztatów mieli niecodzienną możliwość sfotografowania przygotowań do lotu, a także pięknych krajobrazów, wypełnionych po horyzont zawieszonymi w przestrzeni, kolorowymi statkami powietrznymi. Podczas wydarzenia przewidziano dla nich także warsztaty fotograficzne, prowadzone przez ambasadorów różnych marek fotograficznych.

Wydarzenie to już po raz kolejny zagościło w kalendarzu Jurassic Photo Team – grupy pasjonatów video i fotografii, która organizuje także między innymi Jurajski Festiwal Fotograficzny. Udział w nim wzięli fotografowie o zróżnicowanym stopniu zaawansowania – spotkać tam można było zarówno profesjonalistów aktywnie działających w branży, jak i początkujących pasjonatów, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z fotografią. Tak jak podczas wielu innych wydarzeń, nie mogło zabraknąć również nas - znaleźliśmy się wśród wystawców na zaproszenie firmy Next77, by móc zaprezentować uczestnikom sprzęt oświetleniowy Quadralite, obiektywy Irix i Tokina oraz filtry HOYA i Cokin, a także umożliwić im wypróbowanie go w nadchodzących dniach.

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg

Dzień 1 – czwartek

Uczestników warsztatów przywitano o godzinie 16:30 – oficjalne rozpoczęcie wydarzenia miało miejsce w hotelowej sali zamkowej, gdzie pokrótce omówiono plan działania na najbliższe dni oraz zamysł całego przedsięwzięcia. Po krótkim wstępie ze strony organizatorów, przyszedł czas na zapoznanie się z ofertą wystawców – nasz zespół zaprezentował na stoisku kilka nowości od marki Quadralite, a także umożliwił uczestnikom wypożyczenie obiektywów Irix oraz Tokina.

Następnym punktem na liście z harmonogramem imprezy była prelekcja o fotografii sportowej, poprowadzona przez Tomasza Markowskiego. Po niej natomiast przyszedł czas na warsztaty z retuszu i obróbki zdjęć – uczestnikom przekazano kompleksową wiedzę o kompozycji, kolorze i działaniach, które mogą podjąć w programach graficznych, by ich zdjęcia z wyjazdu były jeszcze bardziej zachwycające. Po zakończeniu spotkań z fotografami, uczestnicy mieli odrobinę czasu wolnego do dyspozycji – większość z nich wybrała jednak odpoczynek, by zebrać energię, która była szczególnie potrzebna podczas drugiego dnia warsztatów.

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg
sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg

Dzień 2 – piątek

Pierwszy dzień właściwych warsztatów rozpoczął się już o wschodzie słońca – uczestnicy wydarzenia skoro świt wyjechali autokarem w okolice gminy Olsztyn-Janów, nieopodal Częstochowy, by na własne oczy doświadczyć przygotowań do zawodów oraz startu pierwszych balonów. Warsztaty fotograficzne podczas porannego wyjazdu poprowadził Piotr Wróblewski, udzielając fotografom wskazówek podczas tworzenia reportażu z pierwszego dnia zawodów. Podczas pracy w plenerze uwieczniono także lot balonów na tle malowniczego krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg

Po powrocie z balonowego pleneru, przyszedł czas na warsztaty prowadzone w hotelu Fajkier – na sobotnie popołudnie przewidziano trzy spotkania, z czego dwa z nich organizowane przez Quadralite. Pierwsze z nich poprowadziła ambasadorka marki, Maja Kupidura. Wraz z uczestnikami omówiono podczas nich techniki zamrażania ruchu w fotografii tanecznej w towarzystwie wyjątkowej modelki – baletnicy Maliki, która cierpliwie pozowała na planie, wykonując różne figury baletowe. Poza uchwyceniem jej w tańcu, uczestnicy mieli również okazję wykonania zdjęć portretowych tancerki. Podczas warsztatów użyto między innymi lampy Quadralite Atlas 600 TTL, która doskonale sprawdziła się w wielu dynamicznych sytuacjach – zarówno w sali, w której odbywało się spotkanie, jak i na zewnątrz.

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg

Kolejne warsztaty, podczas których przybliżono uczestnikom tajniki wykonywania portretów sportowych na rzecz publikacji w magazynach, poprowadził Adam Laube – Brand Manager Quadralite. Do zdjęć wykonanych w trakcie tego spotkania zapozowali zawodnicy z grupy aniMMAls.pl. Poza standardowymi, statycznymi portretami, program warsztatów przewidział również dynamiczne zdjęcia w ruchu, który został zamrożony przy pomocy lamp z serii UP! X oraz Move X.

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy raz jeszcze udali się autokarem na miejsce zawodów, by obejrzeć i sfotografować wieczorne starty oraz pokaz nocny. Był to najbardziej intensywny dzień z całego wyjazdu, jednak przed uczestnikami został jeszcze jeden wczesny poranek w towarzystwie zawodników Balonowych Mistrzostw Polski oraz ich statków powietrznych.

Dzień 3 – sobota

Ostatni dzień warsztatów również rozpoczął się równie wcześnie, co poprzedni – uczestnicy po raz kolejny wyruszyli bladym świtem na miejsce kolejnego startu, gdzie znów mieli okazję sfotografować balony unoszące się nad malowniczym krajobrazem wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Po powrocie z pleneru, w hotelu odbyły się jeszcze ostatni wykład o fotografii podróżniczej, poprowadzony przez Pawła Uchorczaka. Na sam koniec, prace wykonane w trakcie warsztatów zostały wydrukowane, a fotografom wręczono certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu.

Tegoroczne Balonowe Warsztaty Fotograficzne nie były pierwszymi, organizowanymi przez Jurassic Photo Team i mamy też nadzieję, że nie ostatnimi – były to dla nas dwa intensywne dni, które z pewnością na długo zapadną w pamięć zarówno nam, jak i uczestnikom. Liczymy na to, że w przyszłym roku znów spotkamy się w tym samym miejscu, by móc znów doświadczyć majestatu Balonowych Mistrzostw Polski.

A tymczasem – do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach fotograficznych!

sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg
sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg
sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg sta%C5%82e-artyku%C5%82.jpg


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

    Zostaw odpowiedź