Najnowsze wpisy blogowe

Poznaj siłę magnesów w systemie HOYA Instant Action!

Poznaj siłę magnesów w systemie HOYA Instant Action!

Każdy, kto korzysta z filtrów fotograficznych, doskonale wie, jak bardzo są one przydatne podczas robienia zdjęć – szczególnie tych krajobrazowych. Używając ich, osiągamy często efekty niemożliwe do odtworzenia w postprodukcji w programach graficznych. Jednak w torbie fotografa krajobrazowego zazwyczaj znajduje się więcej niż jeden filtr – UV używane są jako ochrona obiektywu, szare umożliwiają manipulowanie ekspozycją, a polaryzacyjne likwidują odblaski i poprawiają kontrast na zdjęciu.

Filtry okrągłe nie należą jednak do najwygodniejszych rozwiązań – przy każdej zmianie trzeba je wykręcać i wkręcać, co zabiera nam cenne sekundy na uchwycenie pięknego widoku. W przypadku fotografowania za pomocą różnych obiektywów powstaje także potrzeba kupowania osobnych filtrów do każdego z nich. Z tych względów, fotografowie krajobrazowi często decydują się na zakup systemu filtrów prostokątnych. Jest to jednak dość drogie rozwiązanie – sam holder potrafi często kosztować kilkaset złotych, podobnie jak pasujące do niego filtry prostokątne. Marka HOYA zadbała jednak o tanią i prostą w obsłudze alternatywę.

System HOYA Instant Action

Fotografia krajobrazowa rządzi się swoimi własnymi prawami, ustanowionymi przez naturę. Słońce wstaje i zachodzi każdego dnia, jednak warunki oświetleniowe w plenerze mogą ulec zmianie w dosłownie kilka sekund. W jednym momencie przed oczami mamy piękną scenerię, zalaną światłem złotej godziny, a w następnym zasłania je szara chmura. Ciągłe wkręcanie i wykręcanie filtrów czasem pozbawia nas najcenniejszych kadrów – i to właśnie tu z pomocą nadchodzi system HOYA Instant Action.

Cały sekret akcesoriów z tego systemu tkwi w zastosowaniu magnetycznego mocowania – dzięki niemu będziesz w stanie założyć filtr dosłownie jednym ruchem ręki, bez obaw o przeoczenie upatrzonego kadru. HOYA Instant Action gwarantuje także pewną i bezpieczną wymianę akcesoriów na obiektywie. Działając czasem w pośpiechu, odkręcanie i dokręcanie filtrów może wiązać się z ryzykiem upuszczenia ich – magnetyczny system mocowania całkowicie niweluje ten problem. Adaptery Instant Action mogą być używane z dowolnymi, wkręcanymi filtrami fotograficznymi, czyli również z tymi, które już posiadasz w swojej sprzętowej kolekcji!

Elementy magnetycznego montażu do filtrów fotograficznych HOYA Instant Action

Jak to działa?

System HOYA Instant Action jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Składa się on z dwóch podstawowych elementów – adaptera, który wkręcany jest w miejsce filtra na obiektywie, oraz pierścienia konwersji, do którego należy przykręcić filtr fotograficzny. Akcesoria te wyposażono w silny magnes, który pewnie utrzymuje delikatne filtry w miejscu, uniemożliwiając ich przypadkowe odczepienie lub przesunięcie. Zarówno adaptery, jak i pierścienie konwersji dostępne są we wszystkich najpopularniejszych średnicach od 49 do 82 mm, które odpowiadają najpopularniejszym rozmiarom obiektywów dostępnych na rynku.


Wskazówka
Dla maksymalnej wygody użytkowania polecamy zakupienie pierścieni konwersji
do każdego posiadanego filtra. Dzięki temu unikniesz ciągłego przekręcania ich.

Twój własny system montażu

Do fotografii krajobrazowej używa się nie tylko różnych typów filtrów, ale i obiektywów – teleobiektywy umożliwiają nam przybliżenie tego, co znajduje się w oddali, a szkła szerokokątne pokazują nam świat z nieco szerszej perspektywy. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy każdy posiadany obiektyw ma inną średnicę? Na to również znajdzie się odpowiednie rozwiązanie.

System HOYA Instant Action mocowany jest do obiektywu w miejscu, w którym zazwyczaj przykręcamy filtr. Oznacza to, że może on być także stosowany z przejściówkami i redukcjami zmieniającymi średnicę obiektywu. Aby dokładnie wytłumaczyć tę kwestię, posłużymy się pewnym przykładem.

Przypuśćmy, że jesteś posiadaczem dwóch obiektywów: Irix 45 mm, o średnicy 77 mm, oraz Tokina AT-X 70-200 mm o średnicy 67 mm. Naturalnym odruchem jest zakupienie dwóch osobnych filtrów o odpowiadających rozmiarach, jednak przy systemie HOYA Instant Action nie jest to koniecznością. Adapter 77 mm, przeznaczony do obiektywu Irix, można przymocować także do szkła Tokina, używając do tego odpowiedniej przejściówki, która zwiększy jego średnicę z 67 do 77 mm.

System magnetycznego montażu filtrów fotograficznych HOYA Instant Action

HOYA Instant Action w Foto-Tip

Tak jak wszystkie produkty wspominane w naszych wpisach, system HOYA Instant Action również jest dostępny w ofercie naszego sklepu. Zachęcamy także do sprawdzenia naszej oferty filtrów fotograficznych – poza najpopularniejszymi rodzajami, oferujemy także filtry efektowe, do astrofotografii, fotografii czarno-białej oraz wiele innych!

Pierścienie konwersji
HOYA Instant Action
Adaptery
HOYA Instant Action
pierśceń konwersji.jpg adapter.jpg
SPRAWDŹ SPRAWDŹSPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

All Feedback
  1. Teknik Informatika
    Reviewed on

    Are the results of these lenses suitable for use as a beginner? Visit tel u

Zostaw odpowiedź