Najnowsze wpisy blogowe

Lampy reporterskie Godox i Quadralite – przegląd i porównanie

Lampy reporterskie Godox i Quadralite – przegląd i porównanie

Każdy aktywnie działający pasjonat fotografii, prędzej czy później pragnie wynieść swoje zdjęcia robione przy świetle stałym i zastanym na nowe wyżyny jakości. Najpopularniejszym rozwiązaniem tej kwestii są lampy błyskowe na aparat, które już ponad stu lat towarzyszą twórcom w uwiecznianiu portretów, imprez czy wydarzeń publicznych. jak jednak rozeznać się w setkach, jeśli nie tysiącach modeli dostępnych na rynku? Zacząć od naszego przeglądu, w którym prezentujemy 8 najpopularniejszych lamp reporterskich Quadralite oraz Godox!

Szybka nawigacja:

Pierwsze kroki ku błyskowi

Wybór odpowiedniej lampy błyskowej może stanowić kłopot dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oświetleniem tego typu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli o odmiennych parametrach i możliwościach, w dodatku o bardzo szerokim zakresie cenowym – najtańsze lampy potrafią kosztować tylko 200-300 zł, a bardziej zaawansowane urządzenia sięgają ceny nawet kilku tysięcy złotych! Z tych powodów pytanie „jaką lampę błyskową kupić?” potrafi długo pozostać bez odpowiedzi. 

Inwestowanie w drogie, markowe lampy, produkowane przez topowe marki fotograficzne nie jest jednak koniecznością. Dzięki pędzącemu rozwojowi technologicznemu, na rynku pojawiło się wielu pomniejszych producentów, którzy postawili sobie za cel dostarczenie lamp o niższej cenie, przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych parametrów i wysokiej jakości wykonania. Należą do nich między innymi marki takie jak Quadralite i Godox – obydwie zajmują się produkcją nie tylko lamp reporterskich, ale także studyjnych, czy modyfikatorów światła. Proponowane przez tych producentów sprzęty mieszczą się w średnim zakresie cen, dzięki czemu skorzystać z nich może każdy fotograf – niezależnie od tego, czy jest początkującym, czy zawodowcem.

Lampy reporterskie Quadralite

Pierwsza z omawianych marek postanowiła zagwarantować fotografom maksymalną prostotę wyboru. Wśród lamp reporterskich marki Quadralite, które zostały opatrzone nazwą Stroboss, wyróżniamy trzy bazowe modele: 36, 60 oraz V1. Korzystać z nich można nie tylko po zamocowaniu na aparat, lecz także zdalnie – w ich konstrukcji uwzględniono zarówno odbiornik, jak i nadajnik radiowy, kompatybilny z systemem wyzwalania błysku Quadralite Navigator X oraz Godox X.

Modele z klasyczną, prostokątną głowicą występują w dwóch wariantach – klasycznym, zasilanym za pomocą paluszków AA, oraz nieco bardziej zaawansowanym EVO, korzystającym z dedykowanego akumulatora, zaprojektowanego specjalnie na jego potrzeby. Dzięki niemu, lampy te są w stanie zaoferować większą ilość błysków, a także szybszy czas ich ładowania podczas pracy. Stroboss 36 • Stroboss 36 EVO

Wyjątkowo lekkie i kompaktowe lampy błyskowe, obsługujące wszystkie funkcje znane z większych urządzeń – automatykę błysku (TTL), tryb stroboskopowy oraz synchronizację z krótkimi czasami naświetlania (HSS). Mimo swej niskiej ceny i kieszonkowych gabarytów, oferują dość silny błysk, który sprosta większości postawionych przed nim zadań.

W ofercie Godox odpowiednikiem tych lamp są modele TT350 i V350.

Lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss 36 Canon Nikon Sony Lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss 36 EVO Canon Nikon Sony
Stroboss 36 Stroboss 36 EVO
SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
36
TTL  
HSS  
Zoom 24–105 mm
Ładowanie
błysku
2,2 s 1,7 s
Ilość
błysków
210 530
Zasilanie 2 ⨯ AA Akumulator VB20Stroboss 60 • Stroboss 60 EVO

Klasyczna forma lampy błyskowej, w pełni kompatybilna z automatycznym pomiarem ekspozycji w aparatach (TTL) oraz ultra krótkimi czasami naświetlania (HSS). Dzięki silnemu błyskowi doskonale sprawdzi się jako część większego zestawu do strobingu w plenerze.

W ofercie Godox odpowiednikiem tych lamp są modele TT685 II i V860 II.

Lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss 60 Canon Nikon Sony Lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss 60 EVO Canon Nikon Sony
Stroboss 60 Stroboss 60 EVO
SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
60
TTL  
HSS  
Zoom 20–200 mm
Ładowanie
błysku
2,6 s 1,5 s
Ilość
błysków
230 650
Zasilanie 4 ⨯ AA Akumulator VB18Stroboss 60 Basic

Zgodnie z nazwą jest to podstawowa lampa błyskowa, obsługująca wyłącznie manualny tryb pracy – oznacza to, że wszystkie parametry błysku muszą być ustawione przez fotografa. Jednak to właśnie dzięki nieco okrojonej funkcjonalności jest ona najtańszym rozwiązaniem ze wszystkich omawianych tu lamp.

Stroboss 60 Basic to także model uniwersalny – współpracuje ze zdecydowaną większością aparatów fotograficznych dostępnych na rynku. Wyjątek stanowią jedynie starsze modele lustrzanek Sony ze stopką iISO, oraz podstawowe aparaty marki Canon, pozbawione centralnego pinu na złączu lampy. 

W ofercie Godox odpowiednikiem tej lampy jest model TT600.

Uniwersalna lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss 60 Basic Canon Nikon Sony
SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
60
TTL
HSS  
(tylko zdalnie)
Zoom 24–200 mm
Ładowanie
błysku
2,6 s
Ilość
błysków
Min. 200
Zasilanie 4 ⨯ AAStroboss V1

Lampy te zdecydowanie wyróżniają się na tle innych modeli – zostały wyposażone w okrągły palnik, który gwarantuje zdecydowanie bardziej atrakcyjne i przyjemne dla oka światło, niż modele o prostokątnej głowicy. Przewidziano w nich także światło modelujące oraz magnetyczne mocowanie do akcesoriów takich jak dyfuzory, filtry korekcyjne czy nawet wrota.

W ofercie Godox odpowiednikiem tej lampy jest model V1.

Lampa błyskowa do aparatu reporterska Quadralite Stroboss v1 okrągła Canon Nikon Sony
SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
ok. 42
TTL  
HSS  
Zoom 28–100 mm
Ładowanie
błysku
1,5 s
Ilość
błysków
480
Zasilanie Akumulator VB26Lampy reporterskie Godox

Marka Godox oferuje fotografom zdecydowanie szerszy wybór lamp błyskowych. Jednak tak jak w przypadku lamp Quadralite, urządzenia tego producenta również występują w dwóch wersjach: TT (zasilanej klasycznymi paluszkami AA) oraz V (korzystającej ze specjalnego akumulatora). Wybór rodzaju zasilania wpływa bezpośrednio na parametry lampy – dedykowane ogniwo umożliwi wyzwolenie większej ilości błysków oraz szybsze czasy ich ładowania.

Każda z lamp Godox jest również wyposażona w nadajnik i odbiornik radiowy, kompatybilny z systemem zdalnego wyzwalania błysku Godox X oraz Quadralite Navigator X – mogą być używane do sterowania i wyzwalania błysku w innych lampach lub odbierać sygnał do zdalnej pracy od odpowiedniego sterownika zamontowanego na aparacie.TT350 • V350

Kolejny przykład niewielkiej, ale i zaskakująco mocnej lampy błyskowej. Znajdziesz w niej wszystko to, z czego znane są bardziej zaawansowane modele – automatykę błysku (TTL) czy synchronizację z krótkimi czasami naświetlania (HSS). Dzięki niższej niż standardowo mocy, lampa najlepiej sprawdzi się podczas zdjęć we wnętrzach.

W ofercie Quadralite odpowiednikiem tych lamp są modele Stroboss 36 i Stroboss 36 EVO.

Kompaktowa lampa błyskowa do aparatu reporterska Godox TT350 Canon Nikon Sony Kompaktowa lampa błyskowa do aparatu reporterska Godox V350 Canon Nikon Sony
TT350 V350
SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
36
TTL  
HSS  
Zoom 24–105 mm
Ładowanie
błysku
2,2 s 1,7 s
Ilość
błysków
210 530
Zasilanie 2 ⨯ AA Akumulator VB20TT685 II • V860 II

Powracamy do klasycznej, najbardziej popularnej formy lamp reporterskich. Choć te dwa modele na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne, to każdy z nich posiada specjalne funkcje, dodatkowo ułatwiające pracę na planie zdjęciowym. To sprawdzony sprzęt, który doskonale poradzi sobie z sesjami w plenerze czy fotografią ślubną.

Godox V860 II dostępna jest także w najnowszej, trzeciej wersji, którą wyposażono w diodę LED pełniącą rolę światła modelującego, dzięki czemu możliwy jest szybki podgląd ostatecznego efektu jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

W ofercie Quadralite odpowiednikiem tych lamp są modele Stroboss 60 i Stroboss 60 EVO.

Profesjonalna lampa błyskowa do aparatu reporterska Godox TT685II Canon Nikon Sony Profesjonalna lampa błyskowa do aparatu reporterska Godox V860II Canon Nikon Sony
TT685 II V860 II
SPRAWDŹ

SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
60
TTL  
HSS  
Zoom 20–200 mm
Ładowanie
błysku
2,6 s 1,5 s
Ilość
błysków
330 650
Zasilanie 4 ⨯ AA Akumulator VB20TT600

Doskonała propozycja dla każdego fotografa posiadającego skromny budżet sprzętowy. Godox TT600 to jedyna w pełni manualna lampa w ofercie producenta – świetnie sprawdzi się w rękach osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w fotografii ze światłem błyskowym i chciałyby dokładnie zgłębić tajniki tej dziedziny, bez konieczności wydawania fortuny już na samym początku.

W ofercie Quadralite odpowiednikiem tej lampy jest model Stroboss 60 Basic.

Uniwersalna lampa błyskowa do aparatu manualna reporterska Godox TT600 Canon Nikon Sony
SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
60
TTL
HSS  
(tylko zdalnie)
Zoom 24–200 mm
Ładowanie
błysku
2,6 s
Ilość
błysków
Min. 200
Zasilanie 4 ⨯ AAV1

Ten wyjątkowy typ lamp błyskowych jest prawdziwym hitem ostatnich lat. W odróżnieniu od prostokątnych głowic montowanych na większości urządzeń, owalny kształt palnika zapewnia atrakcyjne, równomiernie rozchodzące się światło, przypominające raczej to z lamp studyjnych. Magnetyczne akcesoria modelujące pozwalają prosto i szybko dostosować błysk do potrzeb sesji. 

W ofercie Quadralite odpowiednikiem tej lampy jest model Stroboss V1.

Profesjonalna lampa błyskowa do aparatu reporterska okrągła Godox V1 Canon Nikon Sony
SPRAWDŹ

Liczba
przewodnia
ok. 42
TTL  
HSS  
Zoom 28–100 mm
Ładowanie
błysku
1,5 s
Ilość
błysków
480
Zasilanie Akumulator VB26

Którą markę wybrać?

Tego typu pytania pojawiają się często ze strony fotografów, którzy kupują swoją pierwszą reporterską lampę błyskową lub przenoszą się z innego systemu. Choć modele dostępne w ofercie Godox i Quadralite różnią się między sobą oznaczeniem nazw modeli, są do siebie bardzo podobne – nie tylko z wyglądu, ale również w kwestii parametrów czy kompatybilności.

Na całe szczęście, systemy wyzwalania Navigator X oraz Godox X są ze sobą doskonale zgrane – można je stosować zamiennie lub nawet jednocześnie. Wyzwalacz jednej marki bez problemu porozumie się z lampą drugiej, a także na odwrót. Nie musisz więc decydować się tylko na jedną z nich – możesz zaopatrzyć się w dowolne, wybrane przez Ciebie lampy z ofert obu producentów, bez obaw o brak współpracy między nimi.


SPRAWDŹ NASZE SOCIAL MEDIA

facebook%2040x40.png instagram%2040x40.png youtube%2040x40.png

All Feedback
  1. szcz
    Reviewed on

    Mam lumixa s5m2 i trzeba mi jakąś reporterkę. Zastanawiam się nad TT685 II lub Stroboss 60 w zależności od ceny i dostępności. Ale nie wiem czy te lampy są kompatybilne z nowym lumixem. W sklepach piszą, że są wersje la olympusa i panasonica, ale nic o konkretnych modelach. Wnioskować można, że wszystkie puszki tych producentów się nadają, ale jednak wolęzapytać.

  2. Teknik Industri
    Reviewed on

    What makes people more convinced and interested in using this lens? Visit tel u

Zostaw odpowiedź